ارتباط با مشاور 09360514039_09120089067

  نگارش مقاله

مقاله، نوشته‌ای آکادمیک هست که نتایج یک پژوهش علمی را برای متخصصین یک حوزه نظری ارائه می‌کند. مخاطب اصلی مقالات علمی، متخصصین رشته‌ای تخصصی‌ هستند که در زمینه کاری ما تحقیق می‌کنند. هر مقاله، قرار است که فقط یک یافته خیلی کوچک ولی کاملا جدید علمی را عرضه کند. فرق مقاله با کتاب این است که در کتاب می‌توانیم مباحث مختلف و متعددی را مطرح کنیم اما در یک مقاله باید فقط یک یافته مشخص را بیان کنیم و بالاخره اینکه مقاله علمی باید همواره بر اساس اصول علمی طراحی و نوشته شود.  

وقتی یک محقق مقاله‌ای را در یک مجله معتبر چاپ می‌کند، نه تنها نتایج یافته‌های علمی خودش را در اختیار سایر متخصصین قرار می‌دهد، بلکه فرصتی ایجاد می‌کند تا آنها بتوانند کار او را تکمیل و نقد کنند تا مبنایی برای پیشرفت دانش در آن حوزه تخصصی شود. همچنین پذیرش مقاله در مجلات معتبر تاثیر قابل توجهی در موفقیت شغلی در فضای آکادمیک دارد.

از جمله مهمترین دلایل نگارش مقالات علمی توسط محققان موارد زیر است:

  1. امروزه بیشتر دانشگاه‌های کشور یکی از شروط ارایه مجوز دفاع از رساله کارشناسی ارشد را داشتن حداقل یک مقاله معتبر می‌دانند.
  2. در اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی، داشتن سابقه مقاله‌نویسی حرفه‌ای از اهمیت بسزایی برخوردار است.
  3. یکی از فاکتورهای اساسی برای استخدام هیات علمی هم داشتن مقالات مختلف در مجلات معتبر علمی و نشان دادن پتانسیل بالا برای چاپ مقالات علمی در آینده است.
  4. بعد از شروع به کار به عنوان هیات علمی، یکی از عوامل ضرورری و کلیدی ارتقای اساتید به مدارج بالاتر(در کنار سابقه تدریس و فعالیت‌های اجرایی) داشتن مقالات علمی معتبر است.
  5. از سال 1389 که آزمون دکتری به صورت نیمه متمرکز برگزار می‌گردد، داوطلبان پس از قبولی در آزمون کتبی، با شرکت در مصاحبه علمی، باید توانمندی‌های خود را در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، تالیفی و تسلط بر زبان انگلیسی به اثبات رسانند. یکی از مهم ترین شاخص‌های ارزیابی توانمندی داوطب در زمینه‌های پژوهشی و تالیفی، داشتن مقالات معتبر می‌باشد. معمولا انتشار دو مقاله ISI علمی-پژوهشی، یا ISC برای قبولی در مقطع دکتری ضروری است.

هرساله تعداد زیادی از مقالات اجازه پذیرش را در مجلات کسب نمی کنند. در صورتی که افراد متقاضی با رعایت نکاتی کاربردی می توانند شانس بیشتری برای پذیرش مقاله خود داشته باشند. آمارها نشان می دهد در ۷۰ درصد موارد، علت عدم پذیرش یک مقاله، نه به خاطر فقدان کیفیت علمی آن، بلکه به خاطر عدم رعایت برخی اصول نگارشی یا ویرایشی بوده است. از جمله دلایل رد مقالات می توان به مواردی چون، انتخاب مجله هدف نامناسب، طراحی ضعیف مطالعه، زبان ضعیف، روش شناسی  نامناسب و ناقص تبیین شده، آزمون های آماری نامناسب، توصیف نادرست یا اغراق آمیز نتایج، ضعف در مقدمه و بحث، فقدان اصالت اشاره کرد. به طوریکه تحقیقات نشان می دهد مقالاتی که از ایران به نشریات خارجی ارسال می شود بیشترین دلیل رد آن  ها، زبان ضعیف و ضعف در مقدمه و بحث و اغراق آمیز کردن نتایج است. 

 

راهنمای نگارش مقاله

  اصطلاحات رایج در مقاله نویسی

  آیین نگارش مقاله

  ملاک های محتوایی مقاله

  ساختار نگارش مقالات علمی-پژوهشی

  ساختار نگارش مقالات مروری

  ساختار مقاله مبتنی بر پژوهش میدانی

  ساختار مقاله مبتنی بر پژوهش توصیفی

 

پیشنهادات ویژه

  مقاله بیس

  بانک مقالات

  پکیج مقاله بیس پایان نامه

  مقالات ترجمه شده


 

پشتیبانی و مشاوره رایگان
 

09120089067

09360514039

تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، کوچه مهر، مجتمع نور، پلاک 25

کدپستی: 1968514137

info@modir1.com

با ما در ارتباط باشید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت مدیر وان است.
 

Top